Filtrowanie

Kategorie
Producenci
Pokaż więcej Pokaż mniej
Cena
Typ silnika
Rodzaj skrzyni
Jakość części (zgodnie z GVO)
Typ koła
Filtruj

Sprzęgła samochodowe

Sprzęgła to elementy układu napędowego samochodu, które umożliwiają przeniesienie momentu obrotowego z silnika na skrzynię biegów i dalsze koła napędowe samochodu.
Sprzęgło działa poprzez łączenie i rozłączanie wirnika sprzęgła (który jest przymocowany do wału korbowego silnika) z tarczą sprzęgła (która jest przymocowana do wału wejściowego skrzyni biegów).

Sprzęgło hydrokinetyczne w automatach

Sprzęgło hydrokinetyczne to rodzaj sprzęgła stosowanego w automatycznych skrzyniach biegów. W odróżnieniu od tradycyjnego sprzęgła mechanicznego, sprzęgło hydrokinetyczne działa na zasadzie hydrodynamicznej i umożliwia płynną zmianę biegów, bez potrzeby ręcznej zmiany biegu przez kierowcę.

Wymiana sprzęgła

Podczas normalnej eksploatacji samochodu sprzęgło samochodowe ulega naturalnemu zużyciu, co objawia się m.in. spadkiem jego skuteczności i trwałości. Objawy uszkodzonego sprzęgła to przede wszystkim trudności w zmianie biegów (np. trudności w załączaniu biegu, zgrzyty), hałas podczas pracy sprzęgła, a także wibracje i szarpanie podczas ruszania na niższym biegu. Często konieczna jest wtedy wymiana sprzęgła. Polega ona na demontażu starego, zużytego sprzęgła i zamontowaniu nowego, który będzie działał poprawnie i skutecznie przenosił moment obrotowy z silnika na skrzynię biegów.