Filtrowanie

Producenci
Pokaż więcej Pokaż mniej
Cena
Jakość części (zgodnie z GVO)
Filtruj

Tarcze sprzęgła

Tarcza sprzęgła to element układu sprzęgła samochodu lub motocykla, który jest połączony z wałem napędowym i umieszczony między kołem zamachowym a dociskiem sprzęgła. Tarcza składa się z metalowej płyty zewnętrznej, na której znajdują się tarcze przegubowe i metalowej płyty wewnętrznej, na której zamocowane są tarcze sprężynowe.

Jak działają tarcze sprzęgła?

Podczas zmiany biegów, docisk sprzęgła przyciska tarczę sprzęgła do koła zamachowego, co powoduje przerwanie połączenia między silnikiem a skrzynią biegów. Gdy docisk sprzęgła zostaje zwolniony, tarcza sprzęgła ponownie przylega do koła zamachowego, umożliwiając przekazanie momentu obrotowego z silnika na skrzynię biegów i dalej na koła napędowe.

Tarcza sprzęgłowa – wymiana

Tarcze sprzęgła są elementami zużywalnymi i wymagają regularnej kontroli stanu technicznego. Zużycie tarczy sprzęgła może prowadzić do problemów z przenoszeniem momentu obrotowego na skrzynię biegów, trudności w zmianie biegów oraz hałasów podczas pracy silnika. W przypadku stwierdzenia zużycia tarczy sprzęgła, należy ją wymienić na nową.

Tarcza dociskowa sprzęgła musi być dobrana do modelu samochodu – zapoznaj się z naszą ofertą, w razie pytań jesteśmy do dyspozycji.