Zmiany w przepisach prawa o ruchu drogowym od 1 czerwca

Koniec z jazdą na zderzaku

Bardzo ogólny przepis nakazujący kierującym zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu zostaje uzupełniony o przepis obowiązujący na autostradach i drogach ekspresowych: określa on precyzyjnie minimalny odstęp pomiędzy pojazdami w zależności od prędkości, z jaką się one poruszają. Mamy od dziś obowiązek utrzymania odstępu od poprzedzającego pojazdu wynoszącego połowę wartości naszej prędkości wyrażonej w metrach. Czyli przy 100 km/h musimy utrzymać odstęp 50 metrów, przy 140 – 70 metrów i tak dalej. Zasada "minimalny odstęp = pół licznika" nie obowiązuje podczas wyprzedzania.

W mocy pozostaje przepis obowiązujący na wszystkich drogach, który mówi: "Kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu." Domyślnie kolizji polegającej na najechaniu na tył innego pojazdu winien jest więc tek, który jechał z tyłu.

Niezachowanie wymaganego odstępu – mandaty i kary

Choć nie należy spodziewać się wysypu mandatów za niezachowanie właściwego odstępu na autostradach i drogach szybkiego ruchu (polska policja nie ma sprzętu, który automatycznie mierzy prędkość i liczy odstęp pojazdów), to w ewidentnych przypadkach kierowcy muszą liczyć się z mandatem w wysokości do 500 zł.

To oczywiście tylko jeden z powodów, dla którego nie warto jeździć innym kierowcom na zderzaku: bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem pojazdu szynowego. Nowe regulacje nie zwalniają jednak pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Nowe zmiany z pewnością spowodują, że łatwiej będzie o mandaty….

Hp115tW.png


źródła:

spidersweb.pl/autoblog/

www.auto-swiat.pl

www.dziennik.pl

www.motofakty.pl

Udostępnij